2011 Road Race Results

NUTFIELD ROAD RACES 2011

JUNIOR HANDICAP RACE

Place

No

Name

Start

Finish

Race Time

1

193

Paul Green

00:26

03:22

02:56

2

188

Will Harper

00:18

03:29

03:11

3

181

Jake Belcher

00:00

03:31

03:31

4

199

Josh Sexton

00:00

03:35

03:35

4

191

James Davies

00:18

03:35

03:17

6

189

Elizabeth White

00:18

03:42

03:24

7

187

Milly White

00:05

03:46

03:41

8

184

Madeline Bristow

00:05

03:48

03:43

9

195

Anya White

00:28

03:49

03:21

10

196

Katherine Taylor

00:28

03:52

03:24

11

182

Benjamin Sharpe

00:00

04:03

04:03

12

180

Harriet Dadswell

00:00

04:04

04:04

13

197

Nicola Cole

00:05

04:05

04:00

14

194

Lauren Belcher

00:28

04:06

03:38

15

190

Georgina Taylor

00:18

04:18

04:00

16

183

Anna Green

00:00

04:19

04:19

17

185

Beatrice Harper

00:05

04:25

04:20

 

 

JUNIOR FAMILY COMPETITION

Place

Name

Points

Name

Race Position

1

White

13

Elizabeth White

Milly White

Anya White

6

7

9

2

Green

17

Paul Green

Anna Green

1

16

2

Belcher

17

Jake Belcher

Lauren Belcher

3

14

4

Taylor

25

Katherine Taylor

Georgina Taylor

10

15

 


JUNIOR FASTEST TIMES

No

Name

Start

Finish

Race Time

193

Paul Green

00:26

03:22

02:56

188

Will Harper

00:18

03:29

03:11

191

James Davies

00:18

03:35

03:17

195

Anya White

00:28

03:49

03:21

189

Elizabeth White

00:18

03:42

03:24

196

Katherine Taylor

00:28

03:52

03:24

181

Jake Belcher

00:00

03:31

03:31

199

Josh Sexton

00:00

03:35

03:35

194

Lauren Belcher

00:28

04:06

03:38

187

Milly White

00:05

03:46

03:41

184

Madeline Bristow

00:05

03:48

03:43

197

Nicola Cole

00:05

04:05

04:00

190

Georgina Taylor

00:18

04:18

04:00

182

Benjamin Sharpe

00:00

04:03

04:03

180

Harriet Dadswell

00:00

04:04

04:04

183

Anna Green

00:00

04:19

04:19

185

Beatrice Harper

00:05

04:25

04:20

 

 

JUNIOR TEAM COMPETITION

No competitors

 

 

WALK COMPETITION

Place

Name

Estimate

Actual

Difference

1

BlackVanns Team

01:32:00

01:32:00

00:00

2

Evans Team

01:38:00

01:37:48

00:12

3

Tim Gilmore

01:00:00

58:59

01:01

4

Jackie Fenn

01:21:00

01:18:10

02:50

5

Brown Coffee

01:20:00

01:23:13

03:13

6

Setters

01:37:00

01:25:30

11:30

7

Brenda Masters

01:45:00

01:22:13

22:47

 

FUN RUN

Place

No

Name

Race Time

1

1

Sam Belcher

29:54

2

3

Alex Duckworth

35:43

2

4

Kimberley Stone

35:43

4

2

Lindsay Given

47:54

 


SENIOR HANDICAP RACE

Place

No

Name

Start

Finish

Race Time

1

150

Chris Stoneman

00:00

41:12

41:12

2

154

Howard Fine

01:58

43:46

41:48

3

153

Frank Barnes

01:58

45:42

43:44

4

169

Luke Bellars

12:12

45:52

33:40

5

172

Robert Setters

14:39

48:39

34:00

6

170

Russell Allen

12:37

48:44

36:07

7

173

Chris Sharpe

16:37

48:55

32:18

8

157

Heather Kane

05:30

49:19

43:49

9

151

Richard Owen

00:00

49:50

49:50

10

160

John Clarke

09:38

49:59

40:21

11

155

Carrie Dove

04:18

50:23

46:05

11

156

Ken Sheppard

04:18

50:23

46:05

13

163

Rebecca Harper

09:42

50:35

40:53

14

174

Martin Airey

21:02

51:16

30:14

15

159

James Taylor

07:19

52:16

44:57

16

152

Rick Cole

00:00

53:38

53:38

17

168

Lucrecia Amos

10:12

56:10

45:58

18

158

Tim Hyatt

07:07

56:27

49:20

19

162

Sally Harper

09:42

57:08

47:26

20

161

Lauren Owen

09:42

57:27

47:45

21

164

Vicky Atherley

09:42

01:00:44

51:02

21

165

Jessica Bristow

09:42

01:00:44

51:02

23

166

Hayley Slabbert

10:12

01:11:11

01:00:59

23

167

Emmy Hames

10:12

01:11:11

01:00:59

 

 

 

SENIOR FAMILY COMPETITION

Place

Name

Points

Name

Race Position

1

Owen

29

Richard Owen

Lauren Owen

9

20

 


SENIOR FASTEST TIMES

No

Name

Start

Finish

Race Time

174

Martin Airey

21:02

51:16

30:14

173

Chris Sharpe

16:37

48:55

32:18

169

Luke Bellars

12:12

45:52

33:40

172

Robert Setters

14:39

48:39

34:00

170

Russell Allen

12:37

48:44

36:07

160

John Clarke

09:38

49:59

40:21

163

Rebecca Harper

09:42

50:35

40:53

150

Chris Stoneman

00:00

41:12

41:12

154

Howard Fine

01:58

43:46

41:48

153

Frank Barnes

01:58

45:42

43:44

157

Heather Kane

05:30

49:19

43:49

159

James Taylor

07:19

52:16

44:57

168

Lucrecia Amos

10:12

56:10

45:58

155

Carrie Dove

04:18

50:23

46:05

156

Ken Sheppard

04:18

50:23

46:05

162

Sally Harper

09:42

57:08

47:26

161

Lauren Owen

09:42

57:27

47:45

158

Tim Hyatt

07:07

56:27

49:20

151

Richard Owen

00:00

49:50

49:50

165

Jessica Bristow

09:42

01:00:44

51:02

164

Vicky Atherley

09:42

01:00:44

51:02

152

Rick Cole

00:00

53:38

53:38

167

Emmy Hames

10:12

01:11:11

01:00:59

166

Hayley Slabbert

10:12

01:11:11

01:00:59

 

 

 

SENIOR TEAM COMPETITION

Place

Name

Points

Name

Race Position

1

Old Reigatians

23

Howard Fine

Robert Setters

Rick Cole

2

5

16

2

Nutfield Off-Road Runners

50

Chris Sharpe

Tim Hyatt

Missing

7

18

25

3

Nutfield Running Ladies

52

Rebecca Harper

Sally Harper

Lauren Owen

Vicky Atherley

13

19

20

21